САД објави официјално потсетување за Samsung Galaxy Note 7 паметни телефони

Комисијата за безбедност на производите на потрошувачите на САД (CPSC) објави повлекување во четвртокот, септември 15 за паметните телефони на Samsung Galaxy Note 7, наведувајќи ги уредите како "сериозни пожари и изгореници. "Според CPSC, имало извештаи од 92 за прегревање на батеријата на паметниот телефон само во САД, при што случаите на 26 известуваат за изгореници и 55 случаи на имотна штета.

"Литиум-јонската батерија на паметните телефони на Galaxy Note7 може да се прегрее и да се запали, што претставува сериозна опасност за потрошувачите", напиша CPSC, кој проценува дека еден милион единици ќе бидат погодени од повлекувањето.

Nearly two weeks ago, Samsung began its own efforts to replace the phones, citing “a battery cell issue.” Koh Dong-jin, president of Samsung’s mobile business, told reporters in a news conference that an investigation revealed “a tiny problem in the manufacturing process so it was very difficult to find out.”

At the time, the company came under criticism from the CPSC for not working with the agency to more formally address the issue. “Companies should not be putting out unilateral recall announcements,” a изјави државен службеник on Sept. 2. “It does not serve consumers well to simply say a product will be recalled without coordination regarding the scope and remedies.”

Федералната агенција ги повикува клиентите да го повикаат своето место за купување, да го повикаат бесплатниот број на Samsung (844-365-6197) или да ја посетат компанијата веб-страница. Страницата за повикување, исто така, води до страница каде потрошувачите можат поднесе извештај со CPSC.

"Ова се потсетува на Samsung Galaxy Note7 паметен телефон продаден пред септември 15, 2016", пишува CPSC. "Повлечените уреди имаат 5.7 инчен екран и се продаваат во следните бои: црна оникс, сини корали, златна платина и сребрен титаниум со соодветна игла. Samsung е отпечатен на врвот на телефонот и Galaxy Note7 е отпечатен на задната страна на телефонот. "

Пред потпишувањето на CPSC, федералната агенција имаше предупреди корисниците "да ги напојуваат и да престанат со полнење или користење на уредот." Сличен совет беше испратен од Сојузна администрација за воздухопловство, which advised “passengers not to turn on or charge these devices on board aircraft and not to stow them in any checked baggage.”

Во прелиминарниот извештај до Корејската агенција за технологија и стандарди, Samsung откри дека грешка во производството на батерија ќелии резултираше со негативни и позитивни батерии столбови да дојдат во контакт едни со други доведува до прекумерна топлина. Компанијата забележа; сепак, треба да се направат повеќе истражувања за да се најде "точната причина" зад батеријата несреќи.

На прашањето за батеријата, објави Associated Press во тоа време, произлегува од еден од добавувачите на батерии од Samsung. Според Блумберг, главниот снабдувач на Galaxy Note 7 батерии беше сестринската компанија Samsung SDI Co.-Samsung. За новите уреди, извештаи ZDNet, батериите ќе бидат извори од кинескиот АТЛ, кој беше секундарниот снабдувач на компанијата.

In Samsung’s global replacement program, 2.5 million devices (or 0.1 проценти од сите продадени Galaxy Note 7s) беа означени за замена и продажбата беше прекината во земјите на 10. Според нивната стратегија за враќање и размена, сопствениците на паметниот телефон би можеле да го заменат за Galaxy S7 или S7 раб или засега да добијат Samsung J серија телефонски број.

Новите произведени gadgets ќе се претворат по добивањето CPSC одобрување.

извор

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.

GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!