Таг: веб прелистувач

Можете да пробате демо верзија на Ubuntu во веб прелистувач

Каноникал, матичната компанија на Убунту, вложи многу напор во промовирањето на Линукс. Без разлика на тоа колку не му се допаѓаш на Ubuntu, но мора да прифатиш дека всушност помогна да се направи "Linux за човечки суштества". Убунту и неговите деривати се најчесто користени ...

Инсталирајте веб прелистувач на Vivaldi 1.2 на Ubuntu 16.04

Инсталирајте Вивалди 1.2 на Ubuntu 16.04 Systems. Најновото издание на веб-прелистувачот Вивалди воведува гестови за уредување на глушец, нови опции за картичка, подобар зум и многу повеќе. Vivaldi 1.2, исто така, носи сосема нов гестови на глувчиња за уредување. Тоа е лесно да се направи. Едноставно следете ја патеката што ...

Поддршка за проширување на Microsoft Edge добива и скриени јазичиња во најновиот изглед

Ова, добро, ова веќе долго време доаѓа. Windows 10 официјално започна на јули 29, 2015, и со тоа дојде новиот веб-прелистувач кој го замени Internet Explorer, кој беше именуван Edge. Ако се вратиш на нашиот Windows 10 Преглед, Еџ донесе некои убави ...

Како да ја користите контролната табла во Fitbit за Mac

Онлајн контролната табла Fitbit, во комбинација со апликацијата Fitbit Connect, ви помага да ги синхронизирате и следите вашите податоци на Fitbit. Откако ќе го одберете најдобриот Fitbit за вас, за да добиете најмногу од неа, ќе сакате да го синхронизирате и да го видите вашиот напредок на Fitbit Dashboard. ...

Преглед на Manjaro Linux - Ова е навистина зачудувачки

ВоведОткако ја разгледував дистрибуцијата Netrunner базирана на Manjaro минатата недела решив повторно да го проверам Манджаро за да видам колку е подобрен и колку е додадена Netrunner вредност. Она што го најдов беше навистина неверојатно. Јас ќе започнам со изјава дека Манджаро ги разнесе сите мои ...

Како да инсталирате LEMP (Linux, nginx, MySQL, PHP) стек на openSUSE

Во овој едноставен начин, ќе научите како да го поставите и првично го конфигурирате основниот LEMP стек на RoseHosting openSUSE VPS. Без понатамошно разбирање, можеме да започнеме со отстранување на преинсталираниот веб-сервер Apache, бидејќи ние го заменуваме со nginx. За да го направите тоа, прво ќе престанеме ...

Инсталирајте osCommerce на Debian 8

Замислете ситуација во која имате одличен производ за продажба и веќе планирана маркетинг кампања, но она што недостасува е веб-страница за е-трговија за да го продаде вашиот производ. Се разбира дека сте направиле вашата длабинска анализа и наместо да бидете јасни на кои ...

Инсталирајте го Проектот Агора на Ubuntu 14.04

Во овој туторијал, ќе ви покажеме како да го инсталирате Agora Project на Ubuntu 14.04 VPS со Apache, PHP и MySQL, инсталирани на неа. Проектот Агора е софтвер со отворен код и лесен за групи базиран на PHP и MySQL, кои им овозможуваат на корисниците да креираат ...

10 кул карактеристики на Samsung Галакси паметни телефони да се покаже исклучено

10 Cool карактеристики на Samsung Галакси паметни телефони за да се покажат Off Ако имате паметен телефон на Samsung Galaxy (како што се S4, S6, S7 и сл.), Phablet (како што е Note 5, итн) или таблет, оваа тема може да ви биде интересна. Денес во оваа статија, ние ќе се обидеме да ...

Преглед на Netrunner 2016.1

Вовед Постојат две верзии на Netrunner достапни, стандардното издание кое се базира на Kubuntu, која сама по себе е базирана на Debian и онаа што ја разгледувам денес, која е базирана на Manjaro, која за возврат се заснова на Arch. Веб-страницата Netrunner има ...

Преглед на Солус 1.1

IntroductionI еднаш разгледа уште една Линукс дистрибуција наречена SolusOS назад во 2013. Таа дистрибуција беше базирана на Debian и ја користеше работната околина на GNOME 2. Како и со многу помали дистрибуции, тој покажа многу ветувања, но на крајот исчезна никогаш повторно не се гледа. Сега има ...

Како да инсталирате e107 CMS на Ubuntu 14.04

e107 е веб-апликација со отворен код, напишана во PHP и со користење на популарниот софтвер со отворен код MySQL база на податоци за складирање на содржини. Таа е потполно бесплатна и целосно приспособлива. E107 CMS ги обезбедува сите карактеристики што ви се потребни за да се изгради основна веб-страница или целосно интерактивна ...

Кутија Умен со зачувување на вашите датотеки во облакот

Постојат многу облак услуги кои ви дозволуваат да испратите и да ги преземете вашите податоци од било каде и Box е уште едно мулти-платформско решение со апликација за апликација за Windows 8. Кутија е веќе неверојатно популарна, со околу 25 милиони корисници и компании 225,000 кои го користат, ...

Пренос на BitTorrent клиентот е издаден за Windows

Популарниот пренос на BitTorrent клиент, претходно достапен само за Mac OS X и Linux дистрибуции, е официјално пуштен како бинарна за Windows. Новото издание уште не е објавено на веб-страницата на проектот, но корисниците на Windows кои се заинтересирани да ја пробаат програмата ...

SnailDriver: ажурирај ги драјверите на Windows

SnailDriver е нова програма за проверка, преземање и инсталирање на драјвери за уреди на сите поддржани верзии на оперативниот систем Windows. Ажурирањата на возачот може да воведат нови функции или подобрувања на инсталираниот хардвер. Честа пример се надградби на двигателот на видео-картичката која ја подобрува поддршката ...

[Совет] Оневозможи известување за надградба на Internet Explorer 11 (IE11) во Windows 7

Оневозможете го Internet Explorer 11 (IE11) Известување за надградба во Windows 7 Доколку користите оперативен систем на Windows 7 или Windows Server 2008 R2 и добивате чести известувања за надградба на постара верзија на Internet Explorer веб прелистувач присутен на вашиот компјутер до најновиот Internet Explorer ...

Како да инсталирате Concrete5 CMS на Ubuntu 15.04 / CentOS

Concrete5 е слободен систем за управување со содржини со отворен код објавен под MIT лиценцата. Таа е наменета за создавање и имплементирање на веб-страница прилично лесна за корисниците со минимум технички вештини. Таа е развиена во PHP програмскиот јазик што ги прави своите компоненти за интерфејс и структурата на сајтот ...

Инсталирај го Дух со Nginx на CentOS 7

Ghost е бесплатна платформа за блогирање со отворен код, напишана во JavaScript и изградена на Node.js, со цел да се поедностави процесот на онлајн издаваштво за индивидуалните блогери, како и онлајн публикации. Корисничкиот интерфејс на Духот е многу едноставен и едноставен што го прави одличен за почетници ...

Инсталирај miniBB форум на CentOS 7

miniBB или Mini Bulletin Board е самостојна програма базирана на PHP, со отворен код за градење на сопствени интернет-форуми. Во ова упатство ќе инсталираме miniBB на CentOS 7 VPS со Apache, PHP и MariaDB. Пријавете се на вашиот CentOS сервер преку SSH како ...

Преземи & инсталирај опера 35 На Линукс Убунту системи

Операта 35 објавена со тастатура за глупости и изградена 32bit Linux. Преземете и инсталирајте Opera 35 на Линукс Ubuntu 15.10, Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10 и Linux Mint Systems. Opera web пребарувачот за компјутери достигна верзија 35, првото стабилно ослободување за 2016, кое ...