Таг: Ubuntu

'Комореби' Прикажи часовник и анимации на Ubuntu Desktop

Komorebi е менаџер за позадина на Линукс кој обезбедува целосно приспособливи позадини, e, g, покажува датум и време на десктопот. Позадини вклучени според стандардниот опсег од анимирани, сепак, и градиенти! Погледнете ги сликите од сликата подолу. Дијалог за подесување е достапен за стартување со десен-клик на десктоп и изберете што ...

Инсталирај GNU Пари Сметководство Софтвер На Линукс Убунту

Инсталирај го GNU Cash финансиски-сметководствениот софтвер за Linux Ubuntu. GNU Cash е дизајниран да биде лесен за користење, но моќен и флексибилен, GnuCash ви овозможува да ги следите банкарските сметки, акции, приходи и трошоци. Како брзо и интуитивно да се користи како регистар на чекори, се базира на ...

Како да ја знам верзијата на апликацијата пред инсталирањето во Ubuntu

Кратко: Овој брз совет ви покажува како можете да ја знаете верзијата на програмата за која размислувате да инсталирате во Ubuntu Linux. Пред некој ден, размислував да инсталирам Flowblade, еден од најдобрите видео едитори за Linux. Имав два избор за ...

Како да го поставите серверот TeamSpeak на Ubuntu 16.04

TeamSpeak е бесплатна и многу популарна апликација за говорни комуникации за разговор во живо во реално време преку интернет. TeamSpeak користи многу мала количина на пропусен опсег и најчесто се користи од страна на гејмерите кои разговараат едни со други додека играат игра, за да се избегне латентност ...

Wine 2.10 Released - Инсталирајте ја најновата винска верзија на Ubuntu

Виното 2.10 се ослободува. Инсталирајте ја последната верзија на Wine на Ubuntu Linux Systems. Виното 2.10 доаѓа со првична верзија на драјверот со Android графика. Таа, исто така, носи разни решенија, како што се поддршка за речник во WebServices и одреден број на Direct2D поправки. Инсталирај го виното ...

Како да го смени инсталираниот пакет во Ubuntu преку Synaptic

Поради некоја причина, можеби ќе сакате да ја смените инсталираната апликација на стара верзија во Ubuntu. Обично, лесно можете да го обновите пакетот до својата почетна верзија достапна во складиштето на Ubuntu универзумот. Или, можете да вратите на одредена верзија на софтверот ако додадете ...

7 едноставни начини за ослободување на простор на Ubuntu и Linux нане

Кратко: Излегувајќи од вселената на вашиот Linux систем? Еве неколку начини на кои можете да го исчистите вашиот систем за да ослободите простор на Ubuntu и други дистрибуции на Linux базирани на Ubuntu. Со текот на времето, секој оперативен систем може да се преполни со додавање и отстранување на програмите. Ако ...

Како да инсталирате FreeType 2.8 во Ubuntu 16.04, 17.04

FreeType, слободна достапна софтверска библиотека за да се направат фонтови, достигна ослободување на 2.8. Еве како да го инсталирате преку PPA во Ubuntu. FreeType 2.8 има целосна поддршка за CFF2 и OpenType Variation Fonts, нова функција `FT_Face_Properties ', 25 повеќе скрипти додадени на авто-хинтер и ...

Инсталација и подесување Harmattan Conky Theme во Ubuntu Desktop

Harmattan е збир на задебелени теми кои прикажуваат десктоп додаток на Ubuntu десктоп со информации за датумот и времето, временската прогноза, брзината на мрежата и користењето на системските ресурси. За оние кои сакаат да ја пробаат оваа замислена тема, тука е чекор по чекор како да се постави ...

Инсталирајте Управувач за осветленост во Ubuntu 16.04 и повисоко

Контролорот за осветленост е едноставна алатка со отворен код за контрола на осветленоста, RGB и температурата на боите на вашите прикази во Linux. Тоа ви овозможува да ја смените осветленоста на подобар степен на контрола, почнувајќи од 1% до 100%! Треба да се спомене дека го менува сегашното ...

Инсталирајте Qmmp Winamp-Like музички плеер на Ubuntu

Qmmp Музичкиот плеер е Winamp музички плеер за Linux Ubuntu. Qmmp 1.1.9 Music Player доаѓа со подобрена WASAPI поддршка и фиксни курсори поддршка во кожата кориснички интерфејс. Qmmp е популарен мултимедијален плеер сличен на музичкиот плеер на Winamp. Qmmp поддржува различни мултимедијални датотеки ...

Како да ја прилагодите осветленоста на екран во Linux Ubuntu

Како да ја прилагодите осветленоста на екранот во Linux Ubuntu Systems. Инсталирајте го Уредот за осветленост на контролорот и лесно ја контролирате осветленоста на Линуксот на Ubuntu на Линукс. Контролорот за осветленост ви овозможува да ја контролирате осветленоста на вашиот примарен и секундарен екран во Linux. Тоа е софтвер базиран придушување. Тоа ви овозможува да ...

Како да ја проверите брзината на интернет во Ubuntu користејќи командна линија

Како да ја проверите интернет брзината во Ubuntu користејќи speedtest-cli. Брзината на кликање на Ubuntu е метод за проверка на брзината на интернет во Ubuntu користејќи comamnd линија. Брзината-cli е интерфејс на командната линија за тестирање на пропусниот опсег на интернет со speedtest.net Speedtest-cli е скрипта напишана во Python ...

Како да ја инсталирате најновата верзија на Eclipse на Ubuntu

Кратко: Оваа статија ви го покажува лесен начин да ја инсталирате најновата верзија на Eclipse на Ubuntu Linux. Ако сте во програмирање, секогаш можете да изберете да пишувате програми користејќи обични текстуални уредници. И тоа ќе работи за мали проекти со само неколку ...

Овозможи 'Тема на школка' во Gnome Tweak Tool во Ubuntu

Овој брз туторијал ќе ги прикажува почетниците на Gnome Desktop како да ја вклучат паѓачката листа "Shell theme" во алатката Gnome Tweak Tool. Темата на Gnome Shell ги менува копчињата, боите, панелите и слично. Поставката е стандардно оневозможена во Gnome Tweak Tool и ќе видите ...
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!