Таг: PPA

Пандора радио клиент Pithos 1.3.0 издаден, достапен во PPA

Pithos 1.3.0 беше издаден неодамна и сега е достапен во официјалната PPA, за Ubuntu 17.04, 16.10 и 16.04. Новата верзија носи поддршка за MPRIS плејлистата и листа со песни, подобри графички интерфејс за пристап и многу повеќе. Питос е Радио Пандора (достапно само во Австралија, Нов Зеланд ...

GNOME Twitch 0.4.0 Вклучува подобрени разговори, известувања за повторно активирање, повеќе

GNOME Twitch (не е официјална апликација за GNOME) 0.4.0 беше објавен неодамна, со подобрување на разговорот за движење и промена на големината, известувањето за повторно активирање, заедно со подобрена стабилност и повеќе. Апликацијата беше ажурирана пред 3 дена, но имаше грешка која го спречи да се изгради во Ubuntu 16.10, па ...

Како да го инсталирате Cinnamon 3.4 во Ubuntu 16.04, 17.04

Околината на околината на Cinnamon го достигна новиот масовен 3.4 порака пред неколку дена. Иако нема официјално соопштение објавено на блогот Linux Mint во моментот на пишување, сега можете да го инсталирате во Ubuntu 16.04, Ubuntu 17.04 преку PPA. Цимет 3.4.0 носи над 160 ...

Инсталирајте Андроид Студио 2.3.1 На Ubuntu Linux преку PPA

Како да инсталирате Android Studio 2.3.1 во Ubuntu Linux преку PPA. Андроид Студио е официјален IDE за Android, за Linux Ubuntu Systems. Андроид Студио обезбедува најбрзи алатки за градење апликации на секој тип Андроид уред. Се одликува со уредување на светски код, дебагирање, изведба ...

Како да инсталирате апликација за часовник со часовници 'Капу' во Ubuntu 16.04 и повисоко

Kapow е бесплатна програма со слободен софтвер со отворен код која работи на Linux, Windows и Mac OS. Kapow е програма со часовници за бучава дизајнирана за лесно следење на вашите часови, без разлика дали работите на еден проект или многу. Едноставно часовник во и надвор со ...

Инсталирај ја апликацијата за шифрирана пораки на Linux на Ubuntu

Жичен шифриран пораки стан за Линукс Убунту. Инсталирајте го шифрираниот клиент за размена на пораки на Ubuntu преку PPA. Апликацијата за живи пораки се фокусира на приватност. Нема реклами, нема профилирање или собирање на податоци, нема потреба за делење на контакт или не е потребен телефонски број. Иако достапноста за е-пошта е достапна Објавува ...

HandBrake 1.0.7 Released! Додај поддршка за Ubuntu 17.04 во PPA

Видео транскодер со отворен код HandBrake 1.0.7 беше објавен пред неколку часа. Тоа е официјален PPA сега ги обезбедува најновите пакети за Ubuntu 17.04 Zesty. Со објавувањето на верзијата 1.0.4, 1.0.5 и 1.0.6 во рок од неколку часа, програмерот конечно го објави HandBrake 1.0.7 за да ги надмине претходните изданија. HandBrake 1.0.7 changelog: ...

Инсталирај го последниот клиент за BitTorrent на потопување на Ubuntu 16.10

Како да го инсталирате најновиот Client BitTorrent поток на Ubuntu 16.10 и Убунту 16.04 системите. Инсталирај го BitTorrent клиентот за повлекување во Ubuntu, користејќи PPA. Потопот е целосно опремен меѓу-платформски BitTorrent клиент. Потопот ги содржи заедничките карактеристики на клиентите на BitTorrent, како што се шифрирање на протоколот, DHT, локално откривање на врската ...

Исчезнат BitTorrent 1.3.14 Released [Високо препорачува да се надгради]

Потопот клиент XTUMX BitTorrent беше објавен пред еден ден. Корисниците со инсталирана претходна верзија се препорачува да се надополни со ова издание. За WebUI, Потопот 1.3.14 содржи фикс за ранливоста на CSRF која има вистински потенцијал за компромис на вашата машина. За Windows корисник, ...

Како да инсталирате Nvidia 375.39 / 378.13 преку PPA во Ubuntu

Возачите на NVIDIA Linux 375.39 и 378.13, најновите долгогодишни и краткотрајни верзии на гранки, беа објавени вчера. Двата возачи додаваат поддршка Quadro GP100, P4000, P2000, P1000, P600. Поддршка за P400, M1200, M2200. NVIDIA 378.13, исто така, поддржува Quadro P3000. Покрај додавањето на новите графички процесори, само Nvidia 375.39 ...

Ukuu - едноставна алатка за инсталирање на најновите кернели во Ubuntu / Linux Ковница

За оние кои сакаат да ги тестираат најновите Linux кернели, Ukuu (Ubuntu Kernel Upgrade Utility) нуди едноставен интерфејс со листа на "mainline" кернели и му овозможува на корисникот едно притиснување на преземање и инсталирање на избрано ослободување на јадрото. Основните кернели се обезбедени од тимот на Ubuntu Kernel ...

Коди 17 Released! Како да инсталирате во Ubuntu 16.10, 16.04

Коди, порано позната како XBMC, конечно стигна до новата стабилна верзија на 17.0. Еве како да го инсталирате во Ubuntu преку PPA. Kodi 17.0, код-име "Криптон", носи ажуриран стандарден интерфејс, подобра организација на подесувањата и многу промени под-the-hood на видео плеер, музичка библиотека, PVR, аудио на Андроид, ...

Како да инсталирате RawTherapee 5.0 во Ubuntu 16.04, Linux Mint 18

Процесорот за датотеки RAWTherapee RAW го достигна новиот стабилен 5.0 порака пред неколку дена. Сега е достапен во PPA за Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, Linux Mint 18, Elementary OS Loki и деривати. RawTherapee 5 поддржува повеќето суровини формати, вклучувајќи и некои необични оние како оние ...

Метаморфоза 2 масовно преименување на алатката достапна во PPA За Ubuntu 16.10 [Брзо ажурирање]

Метаморфоза 2 е напредна серија на датотеки и преименувачи на папки за Linux и Windows. Апликацијата има широк опсег на опции за преименување, овозможува преглед на промените пред нивното примена, овозможува зачувување на правилата за преименување за идна употреба и многу повеќе. Додека бев напишав ...

Додај Командна палета која може да се пребарува за било која GTK3 апликација со користење на Plotinus

Plotinus е библиотека која додава палета на команди за пребарување во која било апликација GTK + 3, слична на функцијата Atom и Sublime Text Command Palette (или Unity HUD). Плотин со Gedit За да го користите, притиснете Ctrl + Shift + P и лесно можете да го најдете ...

SMPlayer 17.1 е издаден; Инсталирај го последниот SMPlayer на Ubuntu

Како да инсталирате SMPlayer 17.1 на Ubuntu Systems. Инсталирајте го најновиот SMPlayer во Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, преку PPA: rvm / smplayer. SMPlayer е бесплатен медиа плеер за Linux со вградени кодеци кои можат да играат речиси сите видео и аудио формати без потреба од надворешни кодеци. SMPlayer поддржува ...

Како да инсталирате AVRDude 6.3 во Ubuntu 16.04, Ubuntu 14.04

За оние кои сакаат да го инсталираат најновото AVRDude 6.3 (AVR Downloader / Uploader), тука се поддршката PPA за Ubunu 16.04, Ubuntu 14.04, Linux Mint 17 / 18 и деривати. AVRDUDE е алатка за преземање / подигнување / манипулирање со ROM-от и EEPROM содржината на AVR микроконтролерите со помош на внатрешниот систем ...

SMPlayer 17.1.0 Released! Како да инсталирате преку PPA во Ubuntu

SMPlayer, повеќе-платформски графички предни крајот на MPlayer и MPV, го достигна издавањето на 17.1.0 минатата ноќ. Новото издание има експериментална поддршка за Chromecast. Со SMPlayer 17.1, можете да испраќате локални видеа или онлајн потоци како ТВ канали, YouTube или Vimeo видеа од SMPlayer на Chromecast ...

Индикатор на дискот - системска лента за аплети за управување со уреди

Индикатор на дискот е едноставен аплет за индикатори на системот за управување со уреди во Ubuntu. Едноставната алатка ви овозможува брзо да пристапите до дискот партиции и монтирање поени. Таа, исто така им овозможува на уреди за монтирање / одмонтирање, преглед на употребата на дискот и монтирање на ISO слики. Софтверот е развиен од ...

Телеграма Desktop 1.0 е издаден! Како да инсталирате во Ubuntu 16.04

Апликацијата Telegram Desktop конечно стигна до издавањето на 1.0! Еве како да го инсталирате преку PPA или Snap во Ubuntu 16.10, Ubuntu 16.04, Ubuntu 14.04, Linux Mint 17 / 18 и деривати. Популарната апликација за инстант пораки, Telegram 1.0 за десктоп, беше објавена пред неколку дена со ...
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!