Tag: nbsp

Како да го забрзате Друпал користејќи лак на Ubuntu 16.04 VPS

Во ова упатство, ние ќе ви обезбедиме чекор по чекор инструкции за тоа како да го забрзате Друпал користејќи Лак на Ubuntu 16.04 VPS. Друпал е една од водечките платформи за управување со содржини со отворен код. Во времето на пишување на ова упатство, ...

SpringToolz ви овозможува да го прилагодите iOS 10 почетен екран на икони и форми и сенки

Кога станува збор за измените на jailbreak-от, прилагодувањето на начинот на кој iOS изгледа е веројатно број еден, кога станува збор за чиста волумен. Јаболко има многу силни верувања за тоа како иконите и интерфејсите треба да изгледаат и да се однесуваат, и тие не секогаш се жалат добро ...

Samsung Galaxy S8 Активен протекоа од Netflix

Галакси S7 активен не можеше да гази вода, но AT & T сака Самсунг да оди на друг пат. Претходно, неговото шифра име беше обелоденето - Cruiser - и сега првите стапалки на овој мистериозен ѕвер се пронајдени на неочекувано место. Netflix потврдува дека SM-G892A ...

Први чекори по добивањето Ubuntu VPS

Добивте нов Ubuntu VPS? Тоа е супер. Сега можете да почнете да го користите и да ги доживеете сите предности на Linux VPS. Ако сте се преселиле од споделен хостинг на VPS, дури и подобро, сега можете директно да го споредите вашето искуство со заеднички хостинг и ...

Новиот UDP-205 4K UHD Blu-ray Player на Oppo ветува хардкор аудио моќ

Најновиот 4K UHD HDR Blu-ray медиа плеер од Oppo е замена на минатогодишниот UDP-203 и како дел од обновувачката Oppo ја дадоа својата нова машина, купувачите можат да очекуваат медиумски уред кој е спакуван со моќна аудио конекција за врвен Hi-fi приклучок. И ...

Windows 10 Enterprise v1703 е достапен на сервисен центар за количини на лиценцирање

Windows 10 Enterprise v1703, исто така познат како Windows 10 Creators Update сега е достапен во сервисен центар за количини за лиценцирање. Како што ветивме, клиентите за лиценцирање на Volume сега можат да ги преземат Windows 10 Enterprise и Windows 10 Education од Центарот за сервиси за количини (VLSC). ...

Како да инсталирате Webmin на CentOS 7

Webmin е веб-базиран интерфејс за системска администрација за Linux-базирани сервери. Тоа е еден од најпопуларните хостинг контролни панели со отворен код. Во ова упатство, ќе ви покажеме како да инсталирате Webmin на Линукс VPS кој работи CentOS 7 како ...

Како да увезам Wunderlist и Todoist на Microsoft To-Do

Microsoft To-Do е сосема нова апликација за управување со задачи од Microsoft за Windows 10 уредите, iPhone и Android. Апликацијата "Мајкрософт за да работи" доаѓа од тимот зад Wunderlist, кој беше купена од Microsoft пред две години. Како тимот на Wunderlist развива Microsoft To-Do, тоа ...

Што е Коди и како го користите?

Дали сте слушнале луѓе кои зборуваат за оваа "Коди" нешто, и се прашувате за што се работи? Еве водич за брз почеток. Kodi е омилен меѓу секачи на жици и фанатици на дигитални медиуми, и има долга историја. Роден е од она што некогаш се викаше Xbox ...

Како да ја автоматизирате контролата на чување во Windows 10

Контрола на складирање Секоја недела одам низ резерви секвенца која вклучува, очигледно, поддршка на мојот компјутер. Она што не може да биде толку очигледно е тоа што јас, исто така, направи точка за елиминирање на многу застојана кражба што се гради со текот на времето. Имено, привремени датотеки ...

Како да го активирате темниот режим на YouTube

Огромна темнина на YouTube Очигледно, Google работи на не-тајниот Dark Mode за YouTube и можете да го активирате сами во само три лесни чекори. Лично, најдов потемна позадина да биде полесна за очите и секако се надевам дека Google ја вградува оваа функција ...

Netflix се завртува со нов рејтинг систем

Netflix сега е апликација за запознавање Без сомнение, Netflix е најпопуларниот светски сервис за стриминг на медиуми; тоа е лесен за користење, нуди неверојатен спектар на содржини и сè додека неодамна не се користи тестиран и тестиран рејтинг систем со пет ѕвездички, кој имаше смисла и беше логичен ...

Windows 10 брзи совети - контролен панел

Контролниот панел е AWOL. Во најновата итерација на Windows 10, Creators Update, менито WinXX е различно. Очигледен од неговото отсуство е контролниот панел. "Мајкрософт" полека, но сигурно ја заменува контролната табла со почит, со апликацијата Settings. Со текот на времето, и ...

Windows 10 брзи совети - Ноќно светло

Сината закана Тоа е основано од страна на "експерти" на теренот дека ноќната сина светлина е штетна за човековите спиење. Ова може да биде вистина, но јас не сум тука да се расправам по ова прашање. Долго време, ги зедов ...

Започнување со tmux

Во овој пост, ќе пишуваме за tmux, кој е терминален мултиплексер, многу сличен на GNU Screen, но многу помоќен. Ако потрошите многу време во CLI, тогаш ќе ви се допадне tmux. Што е tmux? Според авторите на tmux: ...

Како да креирате QR код

Што е QR-код Дали некогаш сте размислувале да создадете QR-код за вашиот бизнис? Додека повеќето од вас веќе знаат што е ова, некои од вас можеби се прашуваат: "За што зборува за Џејсон?" За оние кои не знаат ...

Како да ги користите кратенките за репродукција во VLC, MPC

Кога ќе испратиме видео на YouTube, ни се нудат три сликички, избрани од некој алгоритам на Google, но имате избор и за поставување на вашата сопствена минијатура. Поради таа причина, меѓу другото, ми требаше да најдам начин на преглед преку ...

Како да ја пронајдете моменталната позадина во позадината на позадина во Windows 10?

Windows 10 ги зачувува последните неколку слики од позадината на работната површина на одредена локација. Може да се случи дека сте поставиле омилена слика за твое како позадина, но сликата е случајно избришана по грешка. Ако сликата е во Recycle Bin, ...

Како да го надминете Windows аудио услугата - Грешка 1068

Windows Audio Error Овој проблем е мој на мојот Acer Desktop со Windows 7 64-бит. Јас еднаш напишав пред тоа кога го стартувам мојот компјутер секогаш има црвена белешка на иконата на мојот говорник. Морам да кликнете на неа за да се отвори ...
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!