Таг: Интел

Intel архитектура на мрежни мрежи објави за претстојните Xeons

Целосно поставениот процесор е многу повеќе од само агрегација на јадра. Треба да има средство за поврзување на јадрата со надворешната меморија, IO - обично преку PCIe или QPI - и поддршката за L3 кешот. Во Интел-зборува, ова е познато како поврзување на ...

Интел најавува ХХНУМКС, Скилаке-Х и Каби Езеро-Х издание Распоред: пред-нарачки Јуни 299th, Достапност Јуни 19th

На Computex пред неколку недели, Интел ја објави својата нова платформа Basin Falls, која се состои од X299 чипсетот со матични плочи базирани на него, пар на Kaby Lake-X процесори и комплет процесори Skylake-X кои одат до крај осумнаесет јадра, означувајќи го ...

ECS тивко додава PB01CF ултра компактен компјутер на постава: 5 Оз Аполо Езеро Desktop

ECS тивко додаде нов мал десктоп компјутер x86 во својата постава. Ултракомпактниот компјутер ECS PB01CF е напојуван од платформата на Аполо Езеро на Интел и користи куќиште помало од повеќето паричници. Компјутерот е јасно не е центар на електрична енергија, но ги поддржува сите ...

Мајкрософт ги отвара ажурирањата за Површинска Книга и Површинска Про 4

Мајкрософт ја претстави втората серија на своите надградби за Surface Pro 4 и површинска книга овој месец, која вклучува надградби на фирмверот, важни поправки и многу нови функции. Наменети за подобрување на перформансите и стабилноста на уредите, овие надградби, засега, се достапни ...

PSA: Intel Atom C2000 чипови Маани за измама / NAS / Firewall уреди кои се напојуваат со Linux, pfSense и FreeNAS

Интел чипс Atom C2000 се производи за цигари, и тоа не е само хит на Cisco. Од theregister: семејството Intel процесор Atom C2000 има грешка што ефикасно цигли уреди, чини компанија на значителен износ на пари за да се поправи. Но, полупроводничкиот гигант нема да открие колку точно ...

Преглед: AMD Ryzen 7 1700X (14nm Зен)

Во очите на многу ентузијасти, перформансите на десктоп-компјутерот се намалија поради недостаток на конкуренција помеѓу клучните полупроводнички производители. AMD, потценетата, веќе подолго време се бори да остане во чекор со Интел, дозволувајќи таа да ги подигне нозете ...

Преглед: AMD Ryzen 7 1800X (14nm Зен)

Запознавање на Zen March 2, 2017, е важен ден за PC индустријата. Тоа ја означува повторната појава на AMD како производител на процесори со високи перформанси. Оваа ренесанса е долу на процесор за кој сте слушнале многу за време на фебрилни гласини и активност во претходниот ...

Интел ги објави Xeon D-1500 мрежните серии со QuickAssist, четири 10 GbE портови

Xeon D SoCs на Интел и поддршка платформи за складирање, веб хостинг и мрежни апликации се чини дека се добива влечење со вистински хардвер производители, како и крајните корисници. Овој месец Интел објави проширување на поставата на овие процесори со неколку нови модели кои поддржуваат QuickAssist accelerator ...

Интел го започна Atom C3000 SoCs: до 16 јадра за NAS, сервери, возила

Интел оваа недела официјално ги објави своите Atom C3000-серија процесори (порано кодно име Denverton). Новите чипови се дизајнирани за евтини сервери за складирање, NAS апликации, како и автономни возила. Серијата C3000 се одликува со 16 јадра со ниска моќност x86, интегриран 10 GbE, прилично богати I / O способности, ...

Интел најави Cyclone 10 FPGAs за IoT уреди

Интел оваа недела го објави своето ново портфолио на FPGA-уреди дизајнирани за мали уреди со форм-фактор и / или ниско-енергетски интернет-на-работи, посебно во областа на автомобилската, индустриската, аудио / визуелната и визијата. Циклонот 10 GX и Cyclone 10 LP FPGA формално припаѓаат на едно семејство на производи, ...

Полукртичен Intel Atom C2000 SoC мааната откриена, потребно е поправка на хардвер

Минатата недела Пол Алкун во Том Хардвер зема интересна изјава дадена од Интел во нивниот повик за приходи од Q4 2016. Компанијата, чија профит на групацијата Data Center падна малку повеќе од една година, беше "следејќи го прашањето за квалитетот на производот во четвртиот квартал со ...

Интел го финализира Ryzen спојлерот Core i7 и i5 чип дизајн вели извештај

Компјутер ентузијасти и гејмерите се добива прилично вкоренети во врска со претстојните лансирањето на AMD Ryzen процесори, закажани за 2nd март. Вчера погледнавме преку матрикс со обелоденет производ кој содржи целосен опсег на 17 AMD Ryzen процесори, со чипови 8C / 16T R7 на високо ниво ...

Договорот за лиценцирање на Intel NVIDIA GPU завршува следниот месец

Назад во почетокот на декември, ние пишувавме за тврдењата дека веќе постои договор за лиценцирање на графичкиот процесор помеѓу Intel и AMD. Во тоа време уредникот HardOCP, Кајл Бенет, неодамна објави соопштение во кое се вели дека ќе има Интел процесори кои ќе ја паднат AMD графичката технологија ...
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!