Преглед на Солус 1.1

Јас еднаш разгледав уште една дистрибуција на Линукс наречена SolusOS назад во 2013. Таа дистрибуција беше базирана на Debian и ја користеше работната околина на GNOME 2.
Како и со многу помали дистрибуции, тој покажа многу ветувања, но на крајот исчезна никогаш повторно не се гледа.
Сега има ново Солус Linux distribution, although I think it has very little to do with the original version as it isn’t based on any other distribution and comes with its own desktop environment called Budgie.
According to the “Зошто Солус” page on the website “Solus is a desktop-orientated, modern Linux-based operating system with a focus on user-friendliness”.
Јас ќе те оставам да ја прочитате остатокот од страницата "Зошто Солус" за да дознаете за што се работи. Меѓутоа, постои едно храбра тврдење кое вреди да се истражува:

Со тоа многу често ги креваме веѓите.

Поминуваме многу време оптимизирање на Солус за да работиме подобро, побрзо и поефикасно, на хардверот достапен за нашите корисници. Доста славно, ние имавме Intel NUC подигнување во 1.089s, користејќи само 178MB RAM RAM неактивен при подигање.

Ние трошиме време во голема мера работејќи на алатката, потврдувајќи ги бинарните перформанси за да се осигуриме дека ќе го добиете најдоброто можно искуство за десктопот.

Исто така поминуваме значително време и на нашето јадро и осигуруваме дека имаме најдобра работна конфигурација за нашите корисници.

Многу од нашите основни библиотеки се агресивно оптимизирани и поминавме многу време создавајќи ниво на интеграција и перформанси што не би биле можни во изведената дистрибуција. Без разлика дали работите или играте, Солус вика заедно на вашата работна површина.

Во суштина, SolusOS е дизајниран да биде брз и ефикасен.
Без понатамошно разбирање, продолжуваме со прегледот.

(Притиснете го копчето за изведба погоре или кликнете овде, ако сакате да видите видео преглед)

Каде да се добие Солус?

Можете да преземете Солус од https://solus-project.com/download/

инсталација

Отидов за опцијата не-uefi на Toshiba Satellite Pro.
Кликни тука за добар водич за инсталирање и користење на Solus.
Овој компјутер има Линукс Мит на неа пред Солус, па јас ја користев дд командата за да ја копирам ISO сликата на УСБ-уредот.
Солус се појавува во жива верзија на дистрибуцијата и има икона со малку сина кутија со бела стрелка во неа.
Со кликнување на стрелката се прикажува опцијата да се инсталира Солус или да се продолжи со користење на жива верзија.
Првиот екран во инсталерот има едно копче кое при кликање ќе се обиде да ја пронајде вашата локација.
Овој чекор е опционален и можете само да притиснете следно за да продолжите.
Следниот екран ќе ве натера да го изберете вашиот јазик.
Изберете распоред на тастатурата.
Изберете на кој диск сакате да го инсталирате Солусот
Изберете која партиција да ја инсталирате. Можете да го стартувате GParted за да ги прилагодите вашите партиции.
На овој главен инсталациски екран, сепак, можете да ја одберете секоја партиција и да одлучите што да ја користите (т.е. root, swap итн).
Изберете каде живеете на картата за да го поставите системскиот часовник.
Сега добивате опција за додавање на корисници во системот. Ова е еден од ретките инсталери што ви овозможуваат да инсталирате повеќе корисници како дел од инсталацијата.
За да додадете корисник во системот, едноставно пополнете ги соодветните полиња. Исто така можете да одберете дали корисникот е администратор и дали се најавува автоматски.
Изберете име за вашиот компјутер и одлучете дали да инсталирате подигнувач.
Проверете ја страницата за резиме за да бидете сигурни дека имате се што е правилно поставено и одете за тоа.
Инсталаторот е многу чист и уреден инсталерот. Како и секогаш, тешкотијата за новите корисници ќе биде поделба, особено ако тие одат на двоен подигање.

Прв впечаток


Како што споменавме порано, Солус има своја работна околина наречена Budgie која е чиста и сјајна, но сепак минималистичка.
Постои панел на врвот на екранот со две икони од левата страна и голем број на икони за стилот на системската лента на десната страна.
Првата икона на панелот означена со бел круг го повлекува менито. Менито е едноставно, но ефективно и изгледа многу добро. Постои алатка за пребарување, листа на категории и ставки во категоријата.
Иконата со синиот плоштад и белата стрелка што упатува надолу го доведува менаџерот на пакетите.
Во горниот десен агол има икони:

 • Известувања (икона на ѕвонче)
 • Мрежни поставки (стандардна мрежна икона)
 • Поставувања на батеријата
 • Аудио поставки (икона на звучникот)
 • Поставки за енергија (икона за енергија)
 • Часовник

Со кликнување во горниот десен агол на која било икона се појавуваат поставките за известувања / аплети.

Кратенки за тастатура

На работната површина Budgie има неколку кратенки на тастатурата:

 • Супер копчето го покажува менито
 • The super key and “N” brings up the notifications/applet settings which comes in from the right.

Прилагодување на работната околина

Солус е јасно во зародиш, а десктопот Budgie е доста лишен од приспособливи поставувања.

Можете да ја смените позадината со десен клик на десктопот и со избирање опција за промена на позадината.
Постои убав избор на позадини за да изберете од стандардно или можете да изберете слика од вашата сопствена папка на слики, ако сакате.
Можете да ја прилагодите темата за десктопот користејќи ја алатката за прилагодување.

Поврзување на интернет


Поврзувањето на интернет е право напред. Едноставно кликнете на иконата на мрежата и одберете ја мрежата со која сакате да се поврзете.

Блиц и MP3

MP3 аудио е достапен од самиот почеток и Солус доаѓа со многу стилски Rhythmbox како аудио пакет.
Кликнете тука за комплетен водич за Rhythmbox
Можете да внесувате музика директно во вашата музичка папка, да извадите песни од CD-а, да креирате плејлисти, да слушате интернет радио, да се поврзете со last.fm и да го поставите Rhythmbox како DAAP-сервер, така што ќе можете да проследувате музика на кој било уред кој има DAAP клиент инсталиран.
Flash isn’t installed by default and I couldn’t find any method to install it. Who cares though, right?

апликации

Солус доаѓа со многу малку апликации инсталирани стандардно:

додатоци

 • Files – File manager
 • Калкулатор
 • gedit – Text editor

интернет

 • Firefox – Web browser
 • Mozilla Thunderbird – Email client
 • Hexchat – Chat client
 • Transmission – Bittorrent client

канцеларија

 • календар

Звук и видео

 • Rhythmbox – Audio player
 • VLC – Media player

Изборот на апликацијата е добар, но малку нецелосен. Јас би очекувал да бидат вклучени LibreOffice.
I included the image of the Thunderbird mail client because I found a beautiful email in my spam folder from the president himself. I can’t believe Barack Obama took time out of his day to contact me. Must be a Linux fan.

Инсталирање апликации


Солус има прилично основен, но совршено функционален пакет менаџер. Едноставно побарајте го пакетот што го барате и инсталирајте го.
Можете исто така да прелистувате во секоја категорија и да ги соберете пакетите за инсталирање.
This is where things get a little bit disappointing. The Solus repositories aren’t exactly teeming with applications.
You can certainly get the basic staples such as LibreOffice and GIMP but many decent packages just don’t exist.
На пример Хром не е достапен и ниту Хром. Всушност, речиси и да нема достапни веб прелистувачи. Изборите се Мидори или Ефифани.
Слична приказна е и за другите пакети. На пример, минатата недела разгледав Vokoscreen which lets you record screencasts. It isn’t there. Fortunately there is OBS but that doesn’t leave much choice.
Барав Eclipse и Netbeans, но ниту еден од нив не е достапен. Единствената пристојна IDE е Geany.
Steam е вклучен во менаџерот за пакети, но јас го погодив многу грешки додека го инсталирав. На пример, потребни се обиди за 4 менаџерот на пакети да започне всушност да ги преземаат датотеките. Кога го превземаа ажурирањата, но потоа покажа грешка "Не успеав да вчитам steamui.so",
Ги следев упатствата оваа страница за да се реши грешката, но слично на последната личност во низата не сум можел да го поправам проблемот.
Other annoyances are that WINE is available but PlayOnLinux isn’t. There is no pipelight option. To be honest there are just too many packages not available in the repositories.

перформанси

Солус врши многу добро на овој лаптоп, но потоа повторно овој лаптоп има 8 гигабајти RAM и Intel Quad core процесор I5.
Без никакви десктоп-апликации што го водат системот на мирување на околу 400 мегабајти, што е прилично разумно.

Прашања


Се сретнав со неколку прашања додека го користев Солус.
As mentioned earlier I haven’t been able to get Steam installed and there appears to be no installer for Flash either. There is no pipelight and without Chrome you can kiss goodbye to Netflix.
The image above shows a stuck package manager. The package manager has already installed the software but the window still remains and it can’t be closed. Rather annoyingly xkill isn’t available via the terminal either. Fortunately I wrote this guide a while back showing 5 начини да се убие апликацијата Линукс.
Уште една досадна работа е тоа што тастатурата се чини дека секогаш се враќа назад на англиски САД иако сум одбрал англиски Велика Британија неколку пати.

Резиме

Solus is at version 1.1 and therefore you expect a few small issues and I have had larger distributions such as Ubuntu hang on the odd occasion. I wouldn’t overly mark Solus down for the issues that have occurred.
Where I would mark it down is that there isn’t enough software available in the repositories. I know this will improve over time but at the moment there just isn’t enough available to get by. This is made worse by the fact that Steam doesn’t work.
Плус поени се добар инсталатер, убава чиста работна околина и фактот дека тоа функционира добро.
Приказот е дека ако можете да добиете само со прелистувач, канцелариски пакет и неколку други апликации, тогаш Солус ќе биде во ред за вас, но ако ви треба повеќе избор тогаш можеби е малку рано да ја прифатите оваа дистрибуција.

Оставете Одговор

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.

GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!