Monoprice 27-инчен Премиум Серија IPS WQHD Монитор

Monoprice 27-инчниот Премиум Серија IPS WQHD Монитор ($ 279.99) е вграден преклопник (IPS) следење која обезбедува остра WQHD слика со широк агол на гледање. Тоа е атрактивен екран со подеднакво атрактивна цена, но тоа не е добро во нашите тестови за перформанси во боја и сива боја, а карактеристиките се ретки. За $ 20 повеќе, на Филмски брилијантски LCD екран со кристален LCD екран (279X6QJSW), нашиот најдобар избор, е многу подобар избор.

Дизајн и карактеристики

Со своите тенки, браунирани алуминиумски рамки, сребрени кабинети и брашно-алуминиумски држач, елегантната естетка на 27-инчниот Premium го оспорува нејзиното прифатлива цена. Кабинетот е дом на 27-инчен IPS панел со резолуција WQHD (2,560-by-1,440), 16: 9 сооднос, 250 cd / m2 врв осветленост, 60Hz степен на освежување, 6-милисекунда (сиво- до-сива) пикселен одговор, и 1,000: 1 мајчин односот на контраст. Сјајниот, темпериран слој на екранот е многу рефлективен. Може да се навалите на панелот напред и назад, но нема висински, вртливи или прецизни прилагодувања.

 

Сите I / O приклучоци на мониторот се наоѓаат на задниот дел на кутијата и се поставени да се соочуваат кон надвор и налево. Тие вклучуваат HDMI влез, приказ на DisplayPort и DVI влез. Како и со други прифатливи монитори, како што е Acer H276HL и Philips 279X6QJSW, на овој екран нема да најдете никакви USB порти, ниту пак има звучници.

Monoprice 27-инчен Премиум Серија IPS WQHD Монитор

Исто така наоколу, на десната страна, е копчето за мала џојстик која се користи за пристап и навигација во менито за поставки. Го најдов копчето да биде премногу чувствително и склони кон селектирање на случајни поставки. Прилагодување се ограничени на осветленост, контраст, Динамички сооднос на контрастот, температура на боја, и ниска сина светлина, и има шест режими на слика (слика стабилизаторот), вклучувајќи Стандард, корисник (дефинирани од корисникот), фото, видео, и два начини на игра (FPS и РТС).

Добивате еднагодишна гаранција за делови, работна сила и задно осветлување со 27-инчниот Премиум. Вклучени во кутијата се кабел DisplayPort и Упатство за корисникот. Ќе мора да ги снабдувате вашите сопствени DVI и HDMI кабли.

перформанси

Прецизноста на прецизноста на боите на 27-инчниот Премиум беше прецизна. На табелата за хроматност подолу, моите мерења во боја се претставени со обоени точки, а идеалните ЦИЕ-координати за боја се претставени со кутиите. Како што е илустрирано, црвено е релативно блиску до неговите идеални координати, но и зелената и сината се несоодветни. Незаситените бои не беа проблем, но имаше очигледна зелена нијансирање во средината на сивите и знак на сино нијансирање во моите тест слики.

Monoprice 27-инчен Премиум Серија IPS WQHD (2560 x 1440) Монитор, совршен дисплеј со пиксели

Слично на тоа, перформансите со темно-сива боја беа слаби. Панелот не можеше да ги репродуцира петте најтемни нијанси на сива боја во ShowMate 64-Step сиво-тестот, што резултираше со смачкана црна боја (сите пет нијанси се појавија црно) и малку калливи детали за сенката. На страната плус, светлината сиво сјај и перформансите на аголот на гледање беа добри. Вие не би сакале да го користите овој монитор за задачи за совпаѓање во боја или за уредување фотографии, но тоа е повеќе од соодветен за основните веб-сурфање и користење на домашна забава.

Додека не се смета за играчки монитор, 27-инчниот Премиум може да се справи со случајни игри. Доделено, во мојот Crysis 3 (PC) и Call of Duty: Бесконечна војна (Sony PlayStation 4) тестови, но не до точката каде играњето не беше пријатно. Сепак, заостанувањето на влезот од 33.9 милисекунди, како што се мери со тестот за видео лаги на Лео Боднар, значи дека може да забележите латентност за време на топлината од битката. Нашиот лидер, на BenQ SW2700PT, измерено малку 9.5 милисекунди.

27-инчниот Премиум троши 34 вати за напојување додека работи во стандарден режим (не нуди никакви режими на заштеда на енергија). Тоа е многу повеќе од Philips 279X6QJSW, кој користеше 24 вати во стандарден режим и само 15 вати во економичен режим. На HP Envy 27 потрошила моќност на 37 кога е поставена на режим Неутрална температура на бојата, што е слично на претходно поставената стандард.

заклучок

Со Monoprice 27-инчниот IPS WQHD Монитор Premium серија, добивате стилски дисплеј на IPS за помалку од $ 300, но има и жртви. Неговите перформанси во боја и сива боја беа помалку од идеални во нашите тестови, и немаат функции како што се USB приклучоци, прилагодливост на висината и вртењето и звучници. Изборот на нашите уредници за прифатливи монитори со голем екран, LCD мониторот Philips Brilliance Full HD со заоблен LCD монитор (279X6QJSW), исто така, нема USB порти и ергономски држач, но неговиот заоблен панел за вертикално усогласување (Multi-Domain Vertical Alignment - MVA) во тестирање и ја поддржува AMD-технологијата FreeSync, сите за само $ 20 повеќе од дисплејот Monoprice.

Monoprice 27-инчен Премиум Серија IPS WQHD Монитор

Monoprice 27-инчен Премиум Серија IPS WQHD Монитор

Крајна линија: Иако Monoprice 27-Inch Premium серијата IPS WQHD е убав монитор со прифатлива цена, станува збор за кратки перформанси и карактеристики.

извор

реклами

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.