iPhone X vs iPhone 8 Plus

Веднаш штом моделот "Плус" не е најголемиот екран на Apple за iPhone на годината. Ниту, пак, тоа е најскапиот или најквалитетниот, бидејќи оваа година го добивме iPhone X.

Новиот предводник на "Епл" е најголемата промена на дизајнот на iPhone во годините, иако сеуште имаме уште еден модел "Плус", кој се појавува заедно со него, во форма на iPhone 8 Плус.

Но, колку различни се овие два големи телефони со екран? Краток одговор е: многу. За долгиот одговор прочитајте подолу, бидејќи ги споредуваме во сите клучни точки.

iPhone X vs iPhone 8 Plus дизајн

Погледнете напред-на овие се веднаш многу различни телефони, како и додека на iPhone 8 Plus има многу конвенционален изглед, со големи рамки над и под екранот и блиското допирливо копче на Apple за кругови, iPhone X се ослободува од рамки речиси целосно, со само мал изрез што излегува од врвот.

Исто така, го отвора копчето за дома, и со тоа што се ослободи од тој веројатно потроши простор Apple успеа да ги задржи димензиите до 143.6 x 70.9 x 7.7mm, додека iPhone 8 Plus е 158.4 x 78.1 x 7.5mm.

Тоа е голема работа, бидејќи тоа значи дека iPhone X е всушност значително помал телефон во целина од iPhone 8 Plus, и покрај тоа што има поголем екран. Како што можете да очекувате врз основа на тоа, iPhone 8 Plus е исто така потежок од 174g iPhone X на 202g.

IPhone 8 Plus има многу познат дизајн - иако грбот се смени од метал на стакло

Тоа, рече, не е сè за дизајни е сосема поинаква. И двајцата имаат стаклена и метална рамка, а и двете имаат камера со двојна леќа на задната страна, иако iPhone X е вертикално порамнета, додека iPhone 8 Plus е хоризонтална.

Двата телефони се исто така сертифицирани IP67 сертифицирани за прав и вода, така што тие може да се полнат до 1 метар длабоко во вода до 30 минути и се достапни во слични бои. IPhone X доаѓа во Space Grey или Silver, додека iPhone 8 Plus се продава во Space Grey, Silver и Gold.

iPhone X наспроти iPhone 8 Plus дисплеј

Двата телефона имаат големи екрани, особено во споредба со 4.7-инчи iPhone 8, но iPhone X има поголем екран во инчи од 5.8. Таа има 1,125 x 2,436 резолуција, давајќи ја густината на пиксели на 458 пиксели по инч.

На iPhone 8 Plus, од друга страна, има 5.5-инчен 1,080 x 1,920 екран со густина на пиксели на 401 пиксели по инч, така што iPhone X е повисока резолуција и поостри.

Тие исто така користат различни технологии за прикажување. На iPhone X се користи AMOLED, што овозможува црни црнки од LCD екранот iPhone 8 Plus, бидејќи пикселите се осветлени поединечно, што значи дека тие можат да бидат целосно исклучени, што резултира со подлабоки црнци.

Екранот без рамка на iPhone X е најверојатно првото нешто што луѓето ќе го забележат за тоа

Како таков контраст треба да биде подобар на iPhone X, а боите се генерално побогати. И iPhone X е првиот iPhone кој прикажува HDR видео содржини.

Не е сè друго, иако, како на iPhone X и на iPhone 8 Плус имаат корист од екраните True Tone. Тоа е технологија наследена од iPad Pro опсегот, кој автоматски го прилагодува балансот на белата боја на вашиот екран врз основа на вашата околина.

iPhone X vs iPhone 8 Plus биометриска безбедност

Додека Apple на лице место идентификатор на лик можеби не беше вовед во технологијата за препознавање на лицето на компанијата за која се надеваше, технологијата се уште има многу ветувања и е една од најголемите разлики помеѓу iPhone X и iPhone 8 Plus.

Бидејќи додека на iPhone X има идентификациски лик, овозможувајќи ви да го отклучите телефонот само со тоа што гледате, iPhone 8 Plus не се потпира на скенер за отпечатоци од допир на допир.

Но, во процесот на отстранување на рамката од iPhone X Apple исто така го отстрани Touch ID, па можете да имате една биометриска опција или друга, но не и двете.

ОС и моќ

IPhone X и iPhone 8 Plus го користат истиот оперативен систем

И iPhone X и iPhone 8 Plus работат со iOS 11, со единствена суштинска разлика е тоа што во отсуство на копче за почеток на iPhone X можете да се вратите на почетниот екран со движење нагоре од долниот раб на екранот .

И двата телефони исто така имаат A11 Bionic чипсетот со хекса-јад и двете се верува дека имаат 3GB RAM меморија, така што ова е една област каде што тие се повеќе или помалку идентични.

iPhone X vs iPhone 8 Plus камера и батерија

На iPhone X и iPhone 8 Plus двете имаат 12MP двојна леќа камери на задната страна, овозможувајќи им да оптички зум и употреба ефекти на длабочина на поле во фотографијата, но постојат некои суптилни разлики меѓу нив.

Една работа, додека двете објективи на iPhone X имаат оптичка стабилизација на сликата, го прави само еден од iPhone 8 Plus, така што при користење на телефото објектив на iPhone 8 Plus вашата слика нема да се стабилизира.

Исто така, додека двата телефони имаат широкоаголен објектив со бленда f / 1.8, се разликуваат апертурите на нивните телефото објективи. IPhone X има фреквенција f / 2.4, додека iPhone 8 Plus има фреквенција f / 2.8, што значи дека отворот на 8 Plus е помал, така што помалку светлина може да влезе.

Во нашиот преглед, забележавме како 8 Plus е многу поубав при слаба осветленост со користење на зумот, така што ова треба значително да се подобри на iPhone X.

Има многу технологија спакувани во задната камера со двоен објектив на iPhone X

Што се однесува до камерата со кои се соочува предната страна, iPhone X има и работ таму, барем на хартија, бидејќи додека двата телефони имаат 7MP f / 2.2 дефанзивец, iPhone X може да се смести во технологијата за идентификација на лицето за да овозможи приспособување на длабочината фотографии, и за 'Анимоџи', кои се емоти што ги одразуваат вашите изрази, па дури и вашите движења на устата кога зборувате.

На iPhone X, исто така, веројатно има поголема батерија од iPhone 8 Plus. Додека големината на батеријата X не била официјално потврдено сепак, тоа е наводно, 2,716mAh, додека iPhone 8 Plus има батерија 2,691mAh.

Разликата е мало тогаш, иако на некој начин изненадува тоа што iPhone X е воопшто поголем, бидејќи додека има поголем екран, iPhone 8 Plus има поголемо тело, така што би помислил дека ќе има простор за поголем батерија.

IPhone 8 Plus можеби ќе трае подолго, бидејќи Apple тврди дека може да преживее до 14 часови видео или 13 часови за користење на интернет, додека бројките за iPhone X се помалку од еден час. Двата телефони поддржуваат безжично полнење.

iPhone X vs iPhone 8 Plus цена

IPhone X е $ 999 / £ 999 / AU $ 1,579 за најмалиот (64GB) модел и достигнува $ 1,149 / £ 1,149 / AU $ 1,829 за 256GB еден.

На iPhone 8 Плус е поевтино, но сепак многу скапо, во $ 799 / £ 799 / AU $ 1,229 за 64GB телефон и $ 949 / £ 949 / AU $ 1,479 за 256GB еден.

Земе

IPhone X и iPhone 8 Plus се два од најскапите телефони на планетата. Тие исто така се прилично големи и имаат многу друго заедничко, од нивниот оперативен систем до нивната моќ на присуството на камери со двојна леќа.

Но, тука има и многу разлики. IPhone X има поголем екран и помало тело, а исто така е несомнено повисок крај, со поостриот дисплеј и препознавање на лицето наместо скенер за отпечатоци. Тоа е, исто така многу поубаво да се држи во раката.

Камерата, слично, е подобра и на iPhone X (иако не го тестиравме долго), иако во однос на траењето на батеријата, iPhone X се очекува да трае пократко време.

На крајот на краиштата, иако овие се и high-end телефони и ако сакате сосема нов, голем екран iPhone имате повеќе опции од кога било досега.

реклами

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.