Категорија: Вордпрес

Поправање на WordPress: 'Накратко недостапен за закажано одржување. Проверете ја грешката во минута

Затоа наидов на овој проблем. Независно од она што го направив мојот WordPress инсталација покажа глупава грешка која гласи: Накратко недостапен за закажаното одржување. Проверете во минута. Fig.01: Како да се поправи накратко недостапен за планираното одржување Грешка во WordPress Еве ...

24 Најдобри WordPress Продолжи ги темите за вашата онлајн биографија (2017)

Дали барате биографија или тема за резиме за WordPress? Градење на онлајн продолжи со вашето CV може да ви помогне да изградите личен бренд, да најдат работа и да направите нови контакти. WordPress е идеална платформа за да се изгради вашето професионално онлајн присуство. Во оваа статија, ние ...

Како да креирате страница со целосна ширина во WordPress

Дали сакате да создадете страница со целосна ширина во WordPress? Многу WordPress теми веќе доаѓаат со вграден шаблон на страницата со целосна ширина што можете да го користите. Сепак, некои теми немаат таа функција. Во оваа статија, ние ќе ви покажеме како лесно да креирате ...

Како да кодифицирате реклами за мобилни и десктоп на DFP на WordPress

DFP се залага за DoubleClick for Publishers и како што имплицира името, го користат различни издавачи како рекламниот сервер или може да обезбеди многу придобивки за управување со процесот на продажба во име на компанијата. Неколку популарни рекламирање мрежи како AdSense ...

Топ 5 WordPress приклучоци за оптимизација

Една од најголемите придобивки од користењето на WordPress како CMS е тоа што има толку многу бесплатни приклучоци достапни за WordPress, што целосно ќе го подобри и ќе го насочи оптимизација на било кој сајт. Кога барате приклучоци за зајакнување на вашата оптимизација, може да биде ...

WordPress автоматски започнува со додавање на ознаките noopener noreferrer

Дали забележавте дека ноопфарните noreferrer тагови се додаваат на двете надворешни И внатрешни врски, кои се поставени да се отвори во нов таб (target_blank) во вашиот WordPress блог? Си забележав дека ова се случува на мојот блог минатата ноќ. Ги исклучив додатоците на WordPress, го сменив ...

Како да го префрлите вашиот WordPress сајт до HTTPS

Постојат бројни упатства таму каде што ви покажува како да мигрирате, но јас го направив тоа, како што стана многу полесно. Инсталирај SSL сертификат Има многу алтернативи овде. Ова целосно ќе зависи од поставувањето на вашиот хостинг. Го користам Media Temple VPS за сите мои сајтови, ...

Како да ги избришете ревизиите во WordPress

Редовно ги копирам моите живи WordPress сајтови назад кон мојот локален сервер. Не само што е дополнителна копија, но ми овозможува да се развивам локално со најнови содржини. Во последно време сум бил досаден на тоа како подуени WordPress бази на податоци се чини дека да се добие. А ...

Како да го оневозможите смешковците / емозисот во заглавјата на WordPress за да го забрзате сајтот

WordPress има смешковци или т.н. емозии додадени во верзијата 4.2 +. Таа додаде карактер емоти користејќи јаваскрипт и други ѓубре. Тоа ја успорува страницата без вистинска причина и воопшто не го користам. Еве како да се отстранат непотребните URL на HTML и емоции ...

Топ 10 додатоци за социјални медиуми за WordPress

Со цел да се вози повеќе социјални медиуми сообраќај кон вашиот блог WordPress, ќе ги сакам овие WordPress социјални медиуми приклучоци. Овие приклучоци ќе ви овозможат да додадете убав сет на копчиња за социјално споделување на вашите пораки кои ќе ги охрабрат вашите посетители да ги споделат вашите ...

17 додатоци за WordPress да креираат содржини

Десниот сет на додатоци на WordPress може да помогне да се создаде содржина која ги ангажира читателите и го прави сообраќајот. Еве листа на приклучоци кои ќе ви помогнат да креирате содржини за вашата веб-страница на WordPress. Постојат редакциски апликации, алатки за додавање слики и видео, приклучоци за да додадете избирачки и квизови, ...

Поправете го проблемот со мешани содржини - како правилно да го конфигурирате SSL / HTTPS на WordPress

Блогерите поминуваат многу време во прикажување квалитетна содржина на нивните блогови. Тие прибегнуваат кон различни техники за да привлечат поголема публика. Во текот на минатата година или две, веб-сајтовите што користат HTTPS имаат постигнато поголема популарност поради нивниот безбедносен печат SSL. Оваа додадена функција ...

WordPress Персонализација: 101 Работи што треба да направите по инсталирањето на WordPress [DIY]

Не можете да стартувате блог WordPress во 10 минути. И не можете да започнете еден во 10 часови. Знаеш зошто? Бидејќи е потребно безброј часови за да го прилагодите WordPress и да работите и работите да изгледаат како што сакате (освен ако не сте ...

8 Essential WordPress додатоци вашиот веб-сајт мора да има

WordPress, што прави CMS? Толку многу достапни приклучоци, теми и упатства. Повеќе од 27% од светските веб-страници се напојува со WordPress CMS. Неверојатна статистика која kinda укажува на нивото на функционалност и флексибилност што им ги нуди на веб-администраторите. Целосно решение за веб-сајт со ...

6 Најдобри FTP клиенти за Mac и Windows WordPress корисници

Неодамна разговарајќи за тоа како да користите FTP за да испраќате датотеки во WordPress, еден од нашите корисници побара од нас да препорачаме FTP клиенти за Windows и Mac. Постојат многу бесплатни и платени FTP клиенти на располагање. Во оваа статија, имаме рачно избра некои од ...

Како да го забрзате и оптимизирате WordPress на Linux VPS

Не е важно дали се работи за мал блог или за високо-сообраќај веб-сајт врз основа на WordPress, оптимизирање на вашиот WordPress треба да биде еден од вашите главни приоритети. Брзината на страницата е толку важно денес дека дури и алгоритмот на рангирање на Google е прилагоден на ова. Покрај тоа, бавно место ...

11 Слободен додатоци за додатоци за WordPress

Ако користите веб-страница на WordPress, рутински подршка е една од најважните работи што можете да ги направите за да спречите катастрофа. За среќа, постојат голем број бесплатни приклучоци кои ќе ви помогнат да ја заштитите вашата веб-страница. Еве листа на бесплатни резервни копии ...

6 Слободен WordPress теми за фотографи

Ако сте фотограф со веб-страница на WordPress, има толку многу различни опции што можете да ги користите за прикажување на вашата фотографија и создавање портфолио. Едно нешто што дефинитивно треба да го сторите за да осигурате дека вашите фотографии ја добиваат страницата за недвижнини што ги заслужуваат е да користите ...

5 Основни совети за обезбедување на вашите WordPress сајтови

WordPress е далеку од најпопуларната блогерска платформа денес. Бидејќи е толку популарна како што е, таа доаѓа со сопствени сили и слабости. Самиот факт дека речиси секој го користи, го прави повеќе склони кон слабостите. WordPress програмерите прават одлична работа на ...

Како да ја ресетирате администраторската лозинка на WordPress

WordPress е бесплатен и софтвер со отворен код за управување со содржини (CMS) базиран на PHP и MySQL кој можете да го користите за да креирате убава веб-страница. Од април 2016, WordPress се користи од повеќе од 26.4% од првите 10 милиони веб-страници ширум светот. Понекогаш веб-администратори на WordPress ...
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!