Категорија: Windows

Заокружување на корисни водичи, вежби и други ресурси за да ви помогне да започнете со Microsoft Windows.

Позадина Интелигентна услуга за пренос која не работи во Windows 10

Ако недостасува, заштитен, не работи, не се стартува или запира во Windows 10, користете го ова БИТС смена на проблеми за да го надминат проблемот. Исто така ќе ги пронајде и исправи проблемите со кои може да ги спречи преземањата во позадина да работат на вашиот Windows 10 компјутер. ...

Кутија објавува нова драјвер за Windows Desktop Box

Box, водечки снабдувач на облак складирање, објави апликација Box Drive за Windows. Апликацијата Box Drive ја поврзува вашата работна површина и облакот како OneDrive. Сите ваши датотеки зачувани во облак Box ќе се појави во Windows Explorer како редовни датотеки и можете да ги пренесувате директно до ...

Како да синхронизирате известувања и потсетници низ уредите кои користат Cortana

Обезбедување на постојано и беспрекорно искуство насекаде се клучните аспекти на оперативниот систем Windows 10. И синхронизација на известувања на уреди е мал дел од неа. Размислете за подесување каде што ќе бидете известени за вашите пораки и пропуштените повици ...

Windows 10 Совет: Како да го блокирате веб-сајтот без 3rd партиски софтвер

Се чини дека прелистувачите не имаат вградена листа со несакани содржини за да ги блокираат овие непријатни и несакани веб-страници надвор од кутијата без помош на екстензии. Ако ви треба да блокирате одредени веб-страници на целиот компјутер, без оглед на кој пребарувач да го користите и не сакате да ...

Битлокер енкрипција со користење на AAD / MDM за безбедност на Cloud Data

Со нови карактеристики на Windows 10, продуктивноста на корисниците ги зголеми скокови и граници. Тоа е затоа што Windows 10 го претстави својот пристап како "Мобилен прв, Облак прв". Тоа не е ништо друго туку интеграција на мобилни уреди со технологијата на облак. Windows 10 го испорачува модерен менаџмент ...

Shutterdial ви овозможува да пронајдете Слики врз основа на поставките на камерата

Кога станува збор за користење на дигитален фотоапарат или DSLR, треба да знаете различни поставувања на камерата како што се брзината на блендата, решетката, ISO, итн. Исто така, леќата може да ги направи вашите слики убави. Ако го започнувате курсот за фотографија, можеби ќе сакате да проверите некои ...

Зацврстете ја заштитата на Windows Defender на највисоко ниво на Windows 10

Microsoft го најави новиот Центар за безбедност на Windows Defender, почнувајќи од Windows 10 v1703 и ова го олеснува превртувањето на безбедносните поставки за нашите компјутери. Стандардно, Windows Defender е поставен во низок режим на заштита, бидејќи тоа ќе ги направи нашите животи ...

Мајкрософт тврди дека Windows 10 SA Ransomware слободен систем на Windows

Во бела хартија, "Next-gen ransomware заштита со Windows 10 Creators Update", која обезбедува подлабоко ниво на техничките детали за заштитата на ransomware во ажурирање на Windows 10 Creators, Microsoft тврди дека Со дозволување на само заверени апликации да работат, Windows 10 S ги штити уреди против ...

Совети за Windows: Како целосно да избришете диск со DiskPart

Пред да го фрлам вашиот компјутер во пустелија, треба целосно да го уништите дискот кој ги чува вашите лични податоци и податоци, физички да дупчи дупка во него или целосно и да користи алатка како DBAN или Active @ KillDisk за целосно и сигурно бришење ...

Windows 10 Совет: Каде да проверувате и да одредите временска зона на мојот компјутер

Секој систем на Windows има стандардна временска зона поставена за време на инсталацијата. И сите ние треба да знаеме во која зона припаѓаме, но дали знаете каде да го проверите тоа за да бидете сигурни дека сте во вистинската зона и да го промените ако не е така? ...

Како да се овозможи истекување на лозинка во Windows 10

Windows 10 ви овозможува да креирате локална корисничка сметка или да ја користите вашата сметка на Microsoft. Локалната сметка, додека е совршено функционална, ве спречува да користите некои функции на Windows 10. Од друга страна, сметката на Microsoft ви дава целосен пристап до сите функции на Windows 10. Ти можеш …

Cloudtag ви овозможува да испраќате и споделувате датотеки со помош на Hashtag

Многу пати сакаме да споделуваме датотеки, софтвер и сл. Со нашите пријатели, роднини, соиграчи, итн. Постојат стотици методи со кои можете да го направите тоа. Од користење на пенкало на различни онлајн алатки, можете да земете помош од било што. Сепак, проблемот ...

OneDrive датотеки на барање е достапно за Windows Инсајдерите

Дона Саркар објави денеска дека функцијата OneDrive Files on Demand започнува да се претвора во Windows Инсајдери со ажурирање на Windows 10 падот на креаторите. Ако сте на Windows 10 изгради 16215, ќе ја имате оваа функција некогаш денес или во текот на следните неколку дена. Но ...

Мајкрософт безбедносни закрпи: Компанијата прашања поправки за WannaCry-како безбедносни слабости

Мајкрософт издаде 95 безбедносни поправки во вторникот, како дел од нејзините неделни напори за "Патч вторник", вклучувајќи и две главни слабости, кои беа изложени на ризик да бидат експлоатирани од хакерски алатки украдени од Агенцијата за национална безбедност на САД. Двете најкритични поправки опфатени со компјутерскиот гигант се вклучени ...

"Мајкрософт" сега го користи алатникот со отворен код на Линус Торвалдс за развој на Windows

Во последниве години, "Мајкрософт" станува се повеќе пријателски на Линукс, дури и да оди дотаму што вели дека го сакаат. Сега, Мајкрософт објави дека го усвојува софтверот за контрола на верзијата што првично беше креиран за развојот на Linux. Мајкрософт се движи кон Git за Windows ...

Сега едноставно лебди над линкот ќе го инсталира овој банкарски тројанец

Malware вградени во малициозни линкови се многу чести. Во таков малициозен софтвер, на корисникот е побарано да кликне на линкот за малициозен софтвер да ја извршува својата работа. Но, истражувачите во Тренд Микро неодамна изложија малициозен софтвер кој само треба да го лебдиш глувчето над ...

Како да одберете аудио песна во Windows Media Player

Ако го споредите Windows Media Player со апликацијата Филмови и ТВ во Windows 10, WMP излегува на врвот. Двете апликации имаат некои одлични карактеристики, но ниту еден не е комплетен пакет. На пример, апликацијата Филмови и ТВ ви овозможува да вчитувате надворешни титл-датотеки и ...

Како да го добиете Windows за да разговарате на час

Аларми и потсетници е добар начин за следење на нешто што треба да го направите. Кога сте преплавени со работа, овие аларми и потсетници понекогаш се единствениот начин за следење на крајниот рок. Можете да поставите аларми да се повторуваат секој час на вашиот ...

Zusy PowerPoint Malware нема потреба од проширување на Макроата

Malware често доаѓа во пакет кој изгледа безопасно. Штом жртвата ќе кликне на неа, малициозен софтвер почнува да се шири како отворена конзерва за црви и ја презема контролата врз компјутерот на жртвата. Вообичаено, во такви напади, кога корисникот им овозможува на Макроа, малициозен софтвер ...

Како да креирате Outlook Out-of-Office Календар на настани Блок

Лето е тука, што исто така значи пристигнување на сезона за одмор. Ако планирате одмор или ќе заминете за неколку дена, едно нешто што можеби сакате да го направите во вашата работа Outlook е да ја ажурирате вашата достапност, па затоа вашиот колега не знае да ...
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!