Месец: Јануари 2018

Проверете ја заштитата на криптоваккинг на вашиот веб прелистувач

Cryptojacking е релативно нова закана на Интернет. Се однесува на веб-сајтови кои ги злоупотребуваат компјутерските ресурси на посетителите за да ми ја криптовалуцијата. Корисниците на интернет забележуваат дека нешто не е во ред кога компјутерот што го користат го успорува до наеднаш и кога фановите ја забрзуваат ...

Наскоро можете да ги видите и избришете дијагностичките податоци во Windows 10

Неодамнешните инсајдерски гради на претстојната верзија на 10 на Windows 1803 укажуваат на тоа дека системот вклучува опции за преглед и бришење на дијагностички податоци. Ставот на Мајкрософт за приватноста беше критикуван од страна на застапниците за заштита на приватноста и дел од корисничката база на Windows, бидејќи компанијата ја објави првата верзија ...

Windows 7 Интернет Игри Грешка 0x80041004

Интернет игрите што Microsoft ги дистрибуира со оперативниот систем Windows 7 го фрла кодот на грешка 0x80041004 токму сега кога ќе се обидете да ги пуштите. Microsoft дистрибуираше локални и интернет игри со оперативниот систем Windows 7 на компанијата. Игри дојдоа преинсталирани или потребни за да бидат инсталирани од ...

Подобрување на перформансите на Windows компјутерите со хардверот на Nvidia

Видео на YouTube, Twitch или Фејсбук пелтечи? Доживувате капки на рамки во вашата омилена игра или видео разговор, или забележите други проблеми со перформансите на вашиот систем? Додека стариот или помалку способен хардвер може да биде причина за тоа, проблемите со изведбата понекогаш може да бидат предизвикани од ...

Оневозможете онлајн совети и видеа во апликацијата за поставувања на Windows 10

Апликацијата Settings е една од централните локации во Windows 10 за управување и прилагодување на оперативниот систем. Сеуште е во голема мера работа во тек, бидејќи Мајкрософт објави во 2015 дека сака да мигрира аплети на контролен панел во апликацијата Settings ...

Веб прелистувачи и екстензии во 2018

Одлуката на Mozilla да го префрли системот за проширување на веб прелистувачот на Firefox на WebExtensions имаше далекусежни последици не само за Firefox, туку и за прелистувачите кои го делат кодот со Firefox. Мислев дека ќе биде добра идеја да ја разгледаме моменталната состојба на проширување ...

KUC Проверка на Windows Update

KUC е бесплатна програма за Microsoft Windows која системските администратори може да ги користат за да проверат дали се инсталираат, недостасуваат или се отстрануваат ажурирања на Windows компјутерите и да ги преземе и инсталира исчезнатите ажурирања. KUC работи со Windows 7 и Windows 8.1 на страната на клиентот и Windows Server ...

Бесплатни локални оптимизација алатки кои припаѓаат во вашиот комплет

Што многу може да се промени за само неколку години! Кога ја напишав оригиналната верзија на овој пост во јануари 2014, локалната индустрија за оптимизација немаше доста богатство платени алатки што сега постојат, и многу од freebies на мојот претходен ...

Импресии на Asus NovaGo TP370QL - што да очекувате од Windows 10 на Qualcomm Snapdragon 835 платформата

За последните години Qualcomm Snapdragon платформи биле важен дел од повеќето high-end паметни телефони и таблети таму, но од крајот на 2017 Qualcomm и Microsoft ги претставија првите Windows 10 комерцијални производи изградени на Snapdragon хардвер. Јас нема да одам во длабочина ...

Asus ROG Strix GL503VS преглед - GTX 1070 и 144Hz GSync IPS дисплеј во 15-инчен гејмерски лаптоп

Постојат многу добри игри лаптопи таму, но оваа статија е за еден од оние од издвоите од толпата: Asus ROG GL503VS, исто така познат како ROG Strix Scar Edition. GL503 е последната серија на Asus-ови лаптопи за игри со среден опсег ...

HP Spectre x360 15t преглед - Core i7-8550U и Nvidia MX150 графика

13 "верзијата на HP Specter x360 беше веројатно мојот омилен лаптоп на 2017, бидејќи тој понуди најмногу резултат за бакнежот кога бараше висококвалитетен три-во-еден ultrabook. Навистина, единственото нешто што мислам дека недостасуваше во единицата што ја имав беше ...