Месец: Ноември 2017

Проверете кои грешки се фиксни во Windows 10 за компјутери Изградба на 16275

Како што сите знаеме, Windows Builds во Fast Ring содржи безбројни грешки, бидејќи овие Builds се валани веднаш штом се развиваат. Оттука, честопати корисниците се соочуваат со опасни грешки кои го ограничуваат нормалното функционирање на оперативниот систем. Мајкрософт го претстави Windows 10 за ...

Samsung Galaxy S9 Leaks не открива концепт за слушалки, отпечатоци на скенер

Една неодамнешна течење укажува на тоа дека шпекулираниот Galaxy S9 паметен телефон може да има скенер за отпечатоци од прсти во попогодна положба наназад. Технички блог BGR добил рендерирање на уред за кој тврди дека е Galaxy S9, кој има скенер за отпечатоци од прст во центрирана позиција подолу ...

OnePlus 5T ќе добие ажурирање во декември за да ја подобри ефикасноста на камерата

OnePlus 5T беше објавен претходно оваа недела и стана најбрзо продаден OnePlus smartphone во рок од само шест часа од неговото лансирање. И покрај позитивните осврти што ги има добиено досега, перформансите на камерата OnePlus 5T не ги исполни очекувањата, па затоа ќе ...

Интел Xeon E3-1200 v7 ќе стане Xeon Entry (Xeon E), Можен Интел со Radeon Graphics Launch

Последните 12 месеци забележаа пресврт на шемата на Интел за процесирање именување на претприемачи, со посебен мешавина од позитивни и негативни одговори. Во претходните години, Интел ја следеше шемата за именување, која обезбеди позиционирање на процесорот, некои од карактеристиките, генерацијата, и ако беше ...

Shotcut е алтернатива за креаторот на филмови на Windows

Мајкрософт официјално го објави почетокот на Windows Movie Maker претходно оваа година. Ако имате нова машина или повторно инсталирате Windows од почеток, шансите се дека не постои бесплатен видео едитор кој може да го добиете од Microsoft, освен ако не сте го надградиле вашиот Windows 10 до најновите ...

'Судбината 2' декемвриско ажурирање: Bungie да открие карактеристики, други детали следната недела

Изгледа дека навивачите на "Судбини 2" имаат нешто што треба да очекуваат следната недела. Очигледно, дизајнерот на играта, Лук Смит, само што потврди дека ќе ги објават деталите за претстојната декемвриска ажурирање. Од изгледот на тоа, ажурирањето има многу да понуди, ...

Qmmp музички плеер 1.2.0 Released! Како да го инсталирате во Ubuntu

Qmmp, Qt-базиран музички плеер со winamp или xmms како интерфејс, стигна до новиот голем 1.2.0 (и 0.11.0 за Qt4) порака со многу нови функции, подобрувања и некои поправени грешки. Промените во Qmmp 1.2.0 (0.11.0) вклучуваат: додаден приклучок за читач на архива (потребен е TagLib> = 1.11), приклучок за датотечен запис, ...

8 за приватност ориентирани алтернативни пребарувачки на Google во 2017

Кратко: Во оваа ера на интернет, никогаш не можете да бидете премногу внимателни со вашата приватност. Користете ги овие алтернативни пребарувачи кои не ве следат. Google - несомнено е најдобриот пребарувач таму, ги користи моќните и интелигентни алгоритми (вклучувајќи имплементации на AI) ...

KGI: Подобрени проценки за испорака на iPhone X поради очекуваната продукција подобра, а не слаба побарувачка

KGI: Подобрените проценки за испорака на iPhone X поради очекуваната продукција, а не слабата побарувачка Постојаните подобрувања во снабдувањето на iPhone X, кои ги гледаат проценките за испорака, паѓаат на 1-2 седмиците се должи на подобрувањата во производството одошто очекувано, бидејќи уредот лансирање, наместо каква било побарувачка за слабост, според ...

НБА Лига Pass Коди додаток на - Инсталација и преглед

Kodi е една од најпознатите апликација за медиа плеер. И со дополнителната додавка на НБА лига Пас Коди, може да стане остварен сон на кошаркарот. Инсталирајте го тој додаток за да донесат некои од најдобрите кошаркарски активности на вашиот екран. Со комбинација на живи струи, ...

GALAX, KFA2 Стартувајте SNPR надворешен графички приклучок со GTX 1060 6 GB

GALAX и KFA2 ги објавија своите први надворешни графички решенија за лаптопи и SFF компјутери со интерконекција Thunderbolt 3. Надворешната графика на SNPR, опремена со GeForce GTX 1060 6 GB внатре, е фабрички изграден производ кој е помал од повеќето eGFX решенија ...

Галакси S9 и LG G7 би можеле да започнат во јануари за рано споделување на 2018 пазар

Бидејќи не се очекува да има какви било одложувања со производителите на SoC како што се Qualcomm, производителите на телефони, како што се Samsung и LG, се надеваат дека ќе продолжат со производство на нивните 2018 предводници, како што се движиме до следната година. Според новата гласина, и Галакси ...

Каде се игрите од Microsoft Store зачувани на Windows 10 - Брзо Совет

Ако некогаш сте купиле и инсталирале било какви игри од Microsoft Store, ќе забележите дека искуството со "еден клик" се искачи до максимум. Поминаа старите денови на инсталацијата за стартување и кликнете преку чекори на волшебникот, сега едноставно само кликнете еднаш и играта ќе ...

Вино 2.22 Објавено со ARM64, Подобрување на методите за внесување

Развојот на виното достигна ослободување на 2.22. Еве како да го инсталирате во Ubuntu преку официјалното складиште. Вина 2.21 карактеристики: дијалог за избор на извор за скенери. Подобрувања во поддршка на ARM64. Пливачки аудио формати со повеќе од 2 канали во XAudio. Поправки за поддршка за вбризгување на DLL. ...

Winamp алтернатива за Linux - Инсталирај Qmmp музички плеер 1.2.0 На Ubuntu Linux

Qmmp музички плеер 1.2.0 Released! Како да инсталирате Qmmp музички плеер 1.2.0 во Ubuntu Linux. Qmmp, Qt-базиран музички плеер со winamp или xmms како интерфејс. Qmmp Music Player доаѓа со подобрена WASAPI поддршка и фиксни курсори поддршка во кожата кориснички интерфејс. Qmmp е ...

Инсталирајте Болт CMS на Centos 7

Во ова упатство, ќе ви покажеме како да инсталирате Bolt CMS на CentOS 7 VPS со MariaDB, PHP 7 и Nginx како веб сервер. Болт CMS е лесна алатка за управување со содржини со отворен код, напишана во PHP и изградена врз Silex ...

Конзолата на Linux Games Atari сега има контролор

Назад во септември, пишувавме за Ataribox, новата конзола на Линукс со Atari - денес го разгледуваме неговиот нов џојстик. Над на Фејсбук Atari ја покажува новата Joystick Ataribox која (веројатно) ќе доаѓа во комплет со видео-игрите (и за домашна забава) ...

Apple iPhone X преглед

Кажете што сакате за премногу скапи производи на Apple, заклучен екосистем и навика да играте со клучните технолошки карактеристики, но оригиналниот iPhone беше несомнено важен. Објавен пред една деценија оваа година, воспостави нова парадигма за мобилниот телефон, отстранувајќи го ...

Користете Evernote на Linux со овие алатки

Кратко: Бидејќи Evernote нема официјален клиент за Linux, ги наведуваме најдобрите неофицијални Evernote клиенти за Linux. Evernote е популарна апликација за белешки со онлајн синхронизација и бекап. Корисниците можат да креираат белешка со текст и слики, аудио клипови или со прилози, кои можат да ...

Апликации на Google Docs ажурирани со iPhone X интерфејс, исто така, додава iOS 11 Повлечете и спуштете се за iPad

Apple со својот најнов и најголем предводник, го смени текот на дизајнот на многу начини. Главната редизајн е на предната страна, каде што врезницата е присутна во секое време на горниот дел од екранот дали сакате или не. Сепак, ова ...