Месец: Може 2015

Како да се закрпи и заштити Линукс Сервер против ранливоста на ВЕННО # CVE-2015-3456

Како да се закрпи и заштити Линукс серверот од ранливоста на ВЕННО # CVE-2015-3456 Многу сериозен безбедносен проблем е пронајден во кодот на виртуелната флопи дискот QEMU кој се користи од многу компјутерски виртуелни платформи, вклучувајќи Xen, KVM, VirtualBox и мајчин QEMU клиентот . Тоа се нарекува …

Како да добијам повеќе читатели за мојот блог?

Ако сте биле градење на блог онлајн и не сте добиле многу читатели уште, вие најверојатно го поставувате прашањето; "Како можам да добијам повеќе читатели за мојот блог онлајн? ... Одговорот е едноставен, но процесот можеби е малку покомплициран за вас. ...

Како да се префрлите од Blogger во WordPress

Денес ќе научите како да се префрлите од блогер во WordPress во едноставни чекори. Постојат многу платформи за блогирање кои се користат онлајн, а најпопуларните се Blogger.com и WordPress.org - но оној кој јас Ви препорачувам да го користите ќе биде WordPress. Има …

Како да се промовира вашиот блог онлајн - 3 едноставни начини да го стори тоа

Ако сте сосема нов блогер онлајн, овие совети ќе ви помогнат да научите како брзо да го промовирате вашиот блог. Кога станува збор за маркетинг на вашиот блог онлајн, е повеќе за масивна акција отколку интернет маркетинг стратегии што ги користите. Постојат многу начини да ...

Како можам да кажам дали сум бил погоден од Mobilegeddon?

Mobilegeddon е најновата во долгата линија на најновите ажурирања на алгоритмите на Google. Како и со секое ажурирање, таа има веб-администратори во бес, работат себе и се грижи за рангирање на нивната веб-страница. Добро подготвени веб-администратори немаат ништо да се грижат. Тоа е само оние веб-администратори кои ...

Како да избегнете создавање депонија за дигитална содржина

Откако Google ги претстави ажурирањата на Panda и Penguin, компаниите се залагаат да објавуваат содржини во надеж дека ќе го подобрат рангирањето и ангажманот со клиентите. Невозможно е да се движите низ интернет денес, без да бидете погодени од 'да направите списоци', 'како-да' и 'врвни списоци на 10'. Но ...

Инсталирајте Vtiger CRM на CentOS 7

Vtiger CRM е апликација за менаџмент на односи со клиенти со отворен код напишана во PHP. Тој нуди функции како автоматизација на продажбата, маркетинг автоматизација, анализа и известување, поддршка на корисниците и многу други. Многу е лесно да го инсталирате овој софтвер на Linux VPS, па ако сакате да ...

Инсталирајте Question2Answer на Ubuntu 14.04 VPS

Во ова упатство ќе ви покажеме како да инсталирате Question2Answer на Ubuntu 14.04 VPS со MariaDB, PHP-FPM и Nginx. Question2Answer е систем со прашања за прашањето со отворен код напишан во PHP, кој се користи од страна на 14,000 сајтови на 40 јазици. Овој водич треба да работи на други Линукс ...

Инсталирајте Magento на CentOS 7 VPS со Nginx, PHP-FPM и MariaDB

Magento е многу популарна и богата со софтвер со отворен код за е-трговија веб апликација. Magento е целосно приспособлив за да ги задоволи барањата на корисниците и им овозможува да креираат и отпочнат целосно функционална интернет-продавница за неколку минути. Во ова упатство ќе ви покажеме како да инсталирате ...

Како да инсталирате Open Source социјална мрежа на CentOS 7 VPS

Социјална мрежа со отворен код или едноставно OSSN е апликација за социјално вмрежување базирана на PHP. Користење на OSSN можете да креирате сопствена веб-страница на социјалната мрежа и да градите односи со вашите членови. Во оваа статија ќе објасниме како да инсталирате OSSN на CentOS 7 VPS со Apache, ...

Како да инсталирате Railo на CentOS 7 VPS

Во ова упатство ќе покажеме како да инсталирате Railo на CentOS VPS. Railo е софтвер со отворен код напишан во Java кој имплементира CFML (ColdFusion Markup Language). Railo има неверојатно брз и моќен CFML мотор кој им овозможува на развивачите да креираат и распоредуваат сложени веб ...

Најомразените иновации на интернет на сите времиња [Инфографика]

Интернетот и Интернетот се оддалечуваат. Современиот свет не е непознат за големите иновации што го прават својот белег и го владеат светот, пред да бидат дефронни од следниот наследник. Секоја година пронаоѓачите се обидуваат да се вртат еден со друг, туркајќи ги границите на технологијата ...

Испратете најавени е-пошта над TLS од Zen кошничката

Зен кошничката е софтвер со отворен код за количка. За жал, Зен кошничката има некои тешкотии испраќање е-пошта од веб-страница. Еве како да дозволите Zen Cart да испраќа е-пошта преку шифрирана TLS врска, кога е исполнет следниот услов: StartTLS е потребен. По истрагата зошто ...

Вчитај го филтерот за превод на трансфер преку HTTPS

Transposh Филтер за преведување е филтер за преведување за WordPress, Transposh ви помага лесно да го поедностави вашиот блог со автоматско преведување на своите мислења. За жал, приклучокот за Transposh не се вчитува преку HTTPS, што е лесно да се поправи ... Како да се вчитаат Transposh преку HTTPS Отвори ја датотеката ...

Инсталирајте DumpTorrent во Ubuntu за да ги видите содржините на датотеката со Torrent

Инсталирајте DumpTorrent на Линукс Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.10 и Ubuntu 14.04. DumpTorrent BEncode декодер може да се користи за да се прикаже содржината на torrent-датотеката на Linux Ubuntu Systems. Кога ќе преземете torrent датотека, таа ги зачувува информациите за метаподатоци на BitTorrent, како што се URL тракери, список на датотеки и големина и ...

Инсталирај го Pithos Pandora.com Радио клиентот во Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.10 и Ubuntu 14.04

Инсталирајте го Pithos Pandora.com радио клиентот во Ubuntu 15.04 / 14.10 / 14.04 и Linux Ковница. Пандора Клиент Питос 1.1.0 и Pithos 1.0.2 е пуштен на слобода. Pithos е радио клиент Pandora.com за Linux Ubuntu Systems. Pithos доаѓа со многу возбудливи карактеристики. Питос е многу повеќе лесен отколку веб-страницата Pandora.com ...

Како да инсталирате Firefox 38 на 32 бит / 64 бит Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.10 и Ubuntu 14.04

Преземете и инсталирајте Firefox 38.0 ESR (Extended Support Release). Како да инсталирате Firefox 38 на 32 бит / 64 бит Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.10 и Ubuntu 14.04. Firefox 38.0 има нови менија за преференции базирани на јазичиња и многу возбудливи промени и подобрувања: Што има ново во Firefox 38: Нови преференции базирани на табот. ...

Инсталирај FileZilla FTP клиент во Ubuntu 15.04 / 14.10 / 14.04 и Linux Mint Systems

Инсталирај го FileZilla FTP клиентот на Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10 и Linux Mint Systems. FileZilla е слободен, отворен извор FTP / SFTP / FTPS клиент за Linux Ubuntu Systems. Нови функции: Спроведено ново ракување со датум / време за решавање на проблеми со DST конверзија * nix: Официјалните Linux бинарни датотеки се сега изградени за ...

Како да инсталирате Xtreme Download Manager во Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.10 и Ubuntu 14.04

Инсталирај го Xtreme Download Manager во Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.10 и Ubuntu 14.04. Можете исто така да инсталирате Xtreme Download Manager во Ubuntu 12.04, Linux Mint 17 и други Ubuntu деривати. Xtreme менаџер за преземање е многу моќен менаџер за преземање за Убунту системите, со можност за зголемување на преземањето ...
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!